V SKY Rádiu - IQkids

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktivity

Prešovské nadané deti v SKY Rádiu
Text: Ľuboš Lukáč, Foto: Ľuboš Lukáč

Prešovskí nadaní žiaci 3. a 4. ročníka zo základnej školy na Šmeralovej ulici v Prešove navštívili „božské rádio“ SKY. Rádiom, ktorého programová štruktúra je naozaj pestrá, sprevádzal nadaných žiakov programový riaditeľ Lukáš Garbera. Zvedaví školáci prišli „nakuknúť“ a veľa sa pýtať, pretože rádio počúvajú a sledujú aktivity redaktorov.

Úvod stretnutia predstaviteľov SKY Rádia patril otázkam, na ktoré odpovedali žiaci. Čo vedia o rádiách a prenose hlasu, aké rádiá počúvajú, čo sa im páči vo vysielaní rádií, akej hudbe „fandia“, a aké je to „komerčné“ rádio. Odpovede na seba nenechali dlho čakať a žiaci svoje vedomosti prezentovali v diskusii s programovým riaditeľom Lukášom Garberom. Za odmenu ich čakala prehliadka SKY Rádia a zoznámenie s vysielajúcimi redaktormi.

„Pre SKY rádio je prioritou hudba a vo vysielaní chce posilniť aj menej známe východoslovenské kapely“, začal rozprávanie riaditeľ SKY Rádia a hudobný dramaturg Peter Migaš. Hudba je dôležitou súčasťou každého rádia a vyžaduje si nielen sledovanie hudobných trendov, ale i toho, čo ľudia počúvali v minulosti, rôznych hudobných štýlov a pestrej ponuky vysielania, čo napokon potvrdili žiaci,  ktorí si radi vypočujú rôzne hudobné žánre. Ako je to s hudbou v rádiu, hudobnými programami i množstvo ďalších informácií poskytol hudobný odborník, ktorého žiaci poznajú z návštevy ich domácej školy.

Nahrávacou miestnosťou previedla školákov Romana Radvanská (strih a produkcia). Nahrávanie relácií, rozhovorov a programov, funkcia nahrávania, vybavenie a zaškolenie do spôsobu nahrávania zaujali. Moderné vybavenie a príjemne útulné prostredie, v ktorom sa hostia naozaj dobre cítia, to je základ príjemných rozhovorov a profesionálne vytvorených nahrávok.

Vo vysielacom štúdiu sme natrafili na moderátorov, ktorí sa žiakom predstavili. Čo všetko patrí do pracovnej náplne moderátorov a aké je to byť jedným z nich, spoznali počas rozprávania. Večne dobre naladení Aďa a Mišo vyspovedali žiakov a nechýbali ani rozhovory o blížiacom sa vysvedčení či riešení dopravnej situácie v meste Prešov. Zaručených receptov bolo množstvo, tak dúfajme, že sa stanú inšpiráciou pre zodpovedných. Andrea a José sa zaujímali o štúdium nadaných žiakov i záľuby, ktorým sa venujú po škole. Vysielacia miestnosť vyvolala túžbu v nejednom žiakovi  zamestnať sa v rádiu. Moderovať, prinášať informácie i zábavu do éteru pre ľudí sa stalo snom, ktorý sa možno niektorým v budúcnosti splní.

V závere nášho stretnutia s profesionálmi zo SKY Rádia využili školáci na fotografovanie a nechýbalo zoznámenie s chameleónom, ktorý je symbolom božského rádia.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky